Po slibných nárůstech v předchozích letech český hudební trh v roce 2016 vykázal pokles o jedno procento na 733 milionů korun (na fotce kapela Priessnitz, která loni vydala zajímavou desku Beztíže).
Pokles je způsoben snížením příjmů z provozovacích práv, které vybírá Integram. Z celkové částky připadlo na provozovací práva 361 milionů (meziročně minus 8 milionů), na digitální hudbu 160 milionů (plus 5 milionů) a na prodej fyzických nosičů 204 milionů korun (minus 6 milionů). Podíl vinylů na fyzických příjmech loni vyskočil na 17 procent (o rok dříve 12 procent). Podrobnější vývoj v čase viz obrázek dole (čísla v milionech).
Digitální prodeje se na celkovém objemu trhu podílely 41 procenty. O rok dříve to bylo 40 procent. Fyzické příjmy poklesly o 3 procenta, zatímco digitální příjmy naopak vzrostly o 3 procenta. Vysoký nárůst vykazuje streaming, který meziročně vyskočil o 14 procent. Na celém digitálu se streaming podílel 77 procenty. Česká sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu odhaduje, že ke konci roku 2016 si platilo některý ze streamovacích servisů 110 tisíc posluchačů. Naopak downloading meziročně spadl o 31 procent.
Největší podíl na trhu drží stále Universal Music s 32 procenty, dále následují Warner Music s 22 procenty, Sony Music s 15 procenty (firmy nemá českou pobočku) a Supraphon se 14 procenty.