Filmové pobídky v Česku fungují. Po extra přídělu stovek milionů korun z kapes daňových poplatníků do filmového fondu, o kterém jsme psali loni v létě, producenti před několika dny poslali do registrace rekordní počet projektů.
V roce 2022 se vláda Petra Fialy po úspěšném lobbingu Asociace producentů v audiovizi a dalších hráčů (foto z loňské tiskovky, zleva doprava Helena Bezděk Fraňková, Martin Baxa, ministr financí Zbyněk Stanjura a šéf APA Vratislav Šlajer) rozhodla navýšit kapacitu systému filmových pobídek, který vyplácí producentům seriálů a filmů část vynaložených nákladů zpět (10 a 20 procent).
Vláda na tzv. filmové vratky každoročně posílá z veřejných prostředků 800 milionů korun. Na přelomu roku 2021 a 2022 se však kapacita systému vzhledem k příchodu velkých produkcí do Česka vyčerpala. Od jara 2022 tak byl zastaven příjem žádostí o registrace pobídkového projektu. Fialův kabinet proto loni přihodil dalších 570 milionů.
Státní fond kinematografie (SFKMG) nyní na počátku letošního ledna přijal rekordní počet žádostí o registrace nových pobídkových projektů. Celkem bylo přijato 153 nových žádostí pobídkových projektů o registraci. To je mimořádné číslo, počet žádostí o registraci pobídkových projektů se doposud pohyboval mezi 80 až 120 projekty ročně. Ředitelka fondu Bezděk Fraňková pak následně zastavila příjem žádostí o registraci z důvodů "vyčerpání disponibilních prostředků určených na filmové pobídky". Opatření platí do ledna 2024 nebo do zrušení.
"Díky aktivní komunikaci ministerstva kultury s ministerstvem financí a společné snaze celého audiovizuálního sektoru se podařilo stabilizovat situaci v audiovizuálním průmyslu na léta 2023 až 25, do doby, než proběhne chystaná transformace SFKMG na Státní fond audiovize. Teprve tato transformace upraví definitivně stávající přežitý systém filmových pobídek," uvedl ministr kultury Baxa.
"V přijatých žádostech o registraci je zastoupeno celé portfolio audiovizuálních projektů. Jsou zastoupeny velkorozpočtové zahraniční seriálové projekty a další zahraniční filmové projekty určené do kino distribuce, evropské koprodukční projekty, výběrová seriálová tvorba pro české TV a VOD, české celovečerní filmy, animované filmy i dokumenty. Registrace pobídkových projektů však nutně neznamená, že všechny registrované projekty budou realizovány. Skutečný počet pobídkových projektů, jejichž výroba bude v Česku realizována, a finanční nároky na ně budou známy až na základě řádně podaných žádostí o evidenci pobídkových projektů," komentovala ředitelka fondu Bezděk Fraňková.