Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Publicistika České televize není v dobré kondici, opakovaně se musí omlouvat za šíření dezinformací

14:48, 1. 11. 2024
Televize Aleš Borovan

Sekce zpravodajství a publicistiky České televize vmanévrovaly ředitele ČT Jana Součka a ministra kultury Martina Baxu do složité a nepříjemné pozice. Nekvalitní novinářská práce a šíření nepravd zejména v publicistice Kavčích hor totiž výrazně nabourávají Součkovo a Baxovo tvrzení o veřejnoprávní televizi jakožto pilíři demokracie a o nutnosti zvýšit koncesionářské poplatky. Příslušná novela zákona se v poslanecké sněmovně projednává v těchto týdnech.

Pro připomenutí: několik soudů v poslední době konstatovalo, že se v pořadech ČT šířily nepravdy a že Kavčí hory kvůli tomu musí zveřejnit omluvu. V srpnu soud rozhodl, že se problematický pořad ČT Newsroom ČT24 musí omluvit za poškozování dobrého jména, pověsti a cti kvůli reportáží  z 5. prosince 2021, ve které byla občanská iniciativa Zdravé fórum zatím z neznámého důvodu dána do souvislosti s šířením údajných "nesmyslů a dezinformací".

Výsledná omluva ČT však zástupce Zdravého fóra spíše namíchla. Televize omluvu zveřejnila rovněž v srpnu na samotném závěru pořadu Newsroomu ČT24/Background ČT24 (v létě Background střídá Newsroom), po rozloučení s diváky a ne ve zvukové podobě (to znamená, nevidomí diváci od ČT nedostali šanci). Zástupci Zdravého fóra, imunoložka Zuzana Krátká a její právník, to považují za nedostatečné a proto na ČT dle svých slov podali exekuční návrh.

Česká televize rovněž nyní musí z rozhodnutí soudu zveřejnit omluvu za šíření dezinformací o miliardářovi Pavlovi Tykačovi a společnosti Severní energetická. Ty měly zaznít v červnu 2022 v pořadu Reportéři ČT v příspěvku o sanacích a rekultivacích severočeského hnědouhelného dolu ČSA. Omluva by měla zaznít na kanále ČT1, Kavčí hory by zároveň měly odstranit nepravdivá tvrzení z internetových stránek Ceskatelevize.cz a Ct24.cz a místo nich umístit na web ČT24 celé znění omluvy. Podle tiskové mluvčí ČT Venduly Krejčové bude veřejnoprávní stanice rozhodnutí soudu respektovat.

Pravdou je, že výše uvedené kauzy vznikly ještě za předchozího ředitele ČT Petra Dvořáka (před několika dny dostal od prezidenta v souvislosti s šéfováním ČT cenu Za zásluhy) a za tehdejšího ředitele zpravodajství ČT Zdeňka Šámala. A aktuální ředitel ČT Souček jen nyní musí ve zpravodajství a publicistice hasit požáry staršího data. A to v době, kdy tým České televize mezi poslanci mohutně lobbuje za navýšení koncesionářských poplatků ze 135 korun na 150 korun na domácnost a měsíc a rozsáhlé rozšíření počtu poplatníků (firmy, majitelé smartphonů, kteří doposud neplatí poplatky atd.).

Zde uvádíme přehled kauz a skandálů zpravodajství a publicistiky ČT z poslední doby:

  • nekvalitní práce v pořadu 168 hodin, kdy postupně Rada ČT velká vysílací rada a Etický panel ČT konstatovaly porušení kodexu ČT či porušení zákona 231/2001 u vybrané reportáže, viz zde
  • interní výzkumy Rada ČT zjistily, že Otázky Václava Moravce trpí nevyvážeností. Jak nyní vyšlo najevo, poměr vystupujících předsedů vládních a opozičních stran ve volebním období říjen 2021 až září 2024 činil 45:0 ve prospěch vládních politiků
  • selhání moderátora Martina Řezníčka při loňské prezidentské debatě, jak to konstatovala analýza Rady ČT
  • kauza nezveřejnění reportáže o čachrech s pozemky v Lysolajích, do kterých měli být namočeni kromě jiných politici STAN (zejména proslulý Petr "Slepičák" Hlubuček, známý z kauzy Dozimetr)
  • kauza reportéra ČT Jiřího Hynka při pokrývání dění okolo pražské nemocnice IKEM (vice zde). Hynek aktuálně ohlásil, že v ČT končí
  • kauza Marka Wollnera, který byl nařčen z údajného sexuálního obtěžování a bossingu v rámci Reportérů ČT. Výsledkem byl Wollnerův odchod z veřejnoprávní televize na počátku roku 2023. Komentář ředitele ČT Součka: "Pokud jde o tým Reportérů ČT a Marka Wollnera, musím říci, že protokoly obsahují popisy situací, se kterými jsem se za 30 let své profesní dráhy v médiích nikdy nesetkal a které považuji za nepřijatelné. Komise konstatovala, že k nim s nejvyšší mírou pravděpodobnosti došlo."
  • šetření bývalé novinářky ČT Nory Fridrichové kvůli údajnému bossingu
  • kauza redaktora Reportérů ČT Ondřeje Stratilíka, kterému podle všeho jednu cestu do zahraničí platila švédská zbrojařská asociace. Stratilík byl z pořadu následně odstaven (více zde)