Rozčilování se nebo naivní apely na politiky, jaké na sítích předvádí například Petros Michopulos z podcastu Kecy & Politika, na věci nic nezmění - velká část podcasterů, youtuberů nebo tiktokerů v České republice bude muset být evidována u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Vyplývá to z evropské směrnice, která byla relativně nedávno transponována do českého práva.
Segment podcasterů, influencerů a dalších online tvůrců, včetně hvězd jako je Čestmír Strakatý (foto) nebo Insider Michala Půra a Tomáše Jirsy, se tak se zpožděním probudila do reality byrokratické Evropské unie, postavené na zákazech, regulacích, příkazech a obsedantním sestavováním seznamů. V současné době se tak hraje čistě o to, jak velké byrokratické martyrium budou muset youtubeři při evidenčním procesu podstoupit. "Povinnost vést seznam poskytovatelů audiovizuálních služeb na vyžádání zůstává, je daná evropskou směrnicí, kterou je třeba respektovat," přiznal ministr kultury Martin Baxa (ODS), který se ještě před několika dny tvářil, že celá věc vznikla nedorozuměním na straně RRTV a na jehož hlavu kauza spadla.
Čerstvý skandál s evidencí youtuberů momentálně hýbe internetovou a politickou scénou a má potenciál promluvit do parlamentních voleb v roce 2025. Podle současného výkladu RRTV totiž youtubeři, podcasteři atd. musí doručit radě do 30 dnů ode dne vzniku živnostenského oprávnění písemné oznámení, které musí obsahovat v zákoně definované informace o poskytované službě. Baxa se teď bude snažit tuto povinnost snažit přenést na radu, která by tak sama musela podcastery, splňující podmínky vyhledávat.
Jenže k tomu Baxa zvolil kontroverzní cestu: snaží se změnu příslušného zákona zákona č. 132/2010 Sb. přilepit na tzv. velkou mediální novelu, která je v poslanecké sněmovně před druhým čtením. Jenže takový postup je na hraně, možná za hranou dodržování české ústavy. Jak v roce 2007 konstatoval Ústavní soud, účelové přílepky k zákonům jsou neústavní.
Kauza evidence youtuberů chronologicky: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve čtvrtek 21. listopadu vydala tiskovou zprávu, ve které oznámila, že pro youtubery, podcastery, tiktokery atd. vznikla povinnost evidovat se právě u rady. "Směrnice, která byla do českého právního řádu transponována prostřednictvím zákona č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, v aktuálním znění, se vztahuje rovněž na fyzické osoby, které vytvářejí audiovizuální mediální obsah (např. vloggeři, influenceři) a nabízejí jej na platformách typu Instagram, Facebook, TikTok apod., pokud jimi poskytovaná služba naplňuje definiční kritéria audiovizuální mediální služby na vyžádání."
"Pokud tvůrce audiovizuálního mediálního obsahu uvedená kritéria splňuje, pak je jeho povinností oznámit poskytovaní služby dozorovému orgánu, kterým je v Česku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání." Pod tiskovou zprávou byl podepsaný šéf RRTV Václav Mencl (ODS).
A proč došlo k aplikaci zákona z roku 2010 až teď? Podle člena RRTV Vadima Petrova byla příslušná směrnice do českého práva transponovaná relativně nedávno. "V Česku jsme dosud žádné takové iniciativy vyvíjet nemohli, protože jsme příslušnou směrnici neměli do legislativního systému transponovanou. K transpozici došlo až k 22. září 2022. Od podzimu 2022 se RRTV zaměřila nejen na agendu vyhledávání sdílených platforem a jejich evidenci, ale i na AVMSnV (audiovizuální mediální služby na vyžádání, pozn. aut.) nabízené v jejich rámci. Na podzim 2022 jsme oslovili evropské regulátory s dotazy, které se týkaly právě evidence. Na základě toho, co jsem se dozvěděli, RRTV začala zpracovávat materiál, který byl dokončen v roce 2023. V první polovině roku 2024 pak přibyl materiál vycházející z nových výkladových pravidel ERGA. A na základě těchto pravidle začala RRTV vyhledávat sama "youtubery", kteří by mohli odpovídat definici evidence," vysvětlil na svém FB profilu Petrov.