Poslanci, členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), přizvaní odborníci a zástupci ministerstva kultury se dnes ráno na uzavřeném sezení pokusili o kvadraturu kruhu - jak vyhovět směrnici Evropské unie o audiovizuálních službách na vyžádání a přitom nenaštvat desítky tisíc youtuberů, tiktokerů a podcasterů, kteří publikují na internetových platformách. Sezení svolal šéf poslaneckého mediálního výboru Patrik Nacher (ANO; na fotce pod státním znakem).
RRTV před několika dny vydala tiskovou zprávu, ve které oznámila, že pro youtubery, podcastery, tiktokery atd. vznikla povinnost evidovat se právě u rady. Evropská směrnice, která byla do českého právního řádu transponována prostřednictvím zákona č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, v aktuálním znění, se podle RRTV vztahuje rovněž na fyzické osoby, které vytvářejí audiovizuální mediální obsah (např. vloggeři, influenceři) a nabízejí jej na platformách typu Instagram, Facebook, TikTok apod., pokud jimi poskytovaná služba naplňuje definiční kritéria audiovizuální mediální služby na vyžádání.
Následně na internetové scéně propuklo halo ("Strhnul se bengál," glosoval Nacher), velká část podcasterů a internetových tvůrců se se zpožděním probudila do reality EU, posedlé všemožnými regulacemi. Co je zřejmé po dnešním zasedání: směrnice o audiovizuálních službách plus následná úprava směrnicí 2018/1808 a příslušné české zákony aktuálně platí i pro fyzické osoby. To znamená pro internetové tvůrce, kteří splňují oznámená kritéria, platí povinnost evidovat se u RRTV, která tuto evidenci vede.
Kritérii jsou podle předsedy RRTV Václava Mencla například sídlo provozovatele audivizuální služby v České republice, zda má služba povahu hospodářské činnosti, zda nabízené pořady jsou dostupné v archivu nebo zda soutěží s TV vysíláním. Podle Mencla je pak možné legislativní cestou přidat "nadkritérium", například obrat nad 20 milionů korun ročně. Podle poslance Jana Laciny (STAN; na fotce v popředí vlevo) je však dynamika internetového prostředí tak "mimořádná", že nedává smysl dávat do kritérií nějaká čísla.
Ředitel pro mediálně právní záležitosti TV Prima Pavel Kubina upozornil, že si Česko nemůže dovolit vymezit kritéria pro evidenci úžeji, než stanovuje směrnice EU o audiovizuálních službách na vyžádání. "Směrnice stanovuje povinnost členského státu vést evidenci. Je nepředstavitelné, aby v nějakém členském státu neexistovala evidence," uvedl Kubina.
Aktuálně se tedy mezi politiky hraje o to, jak přesně mají být definována kritéria pro evidenci podcasterů, youtuberů atd. u RRTV, zda se tvůrci mají radě sami hlásit, nebo je má tento regulátor vyhledávat vlastními silami a zda kritéria mají být v zákoně nebo zda je bude řešit regulátor, tedy RRTV. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) již dřív avizoval, že bude chtít zrušit povinné oznámení, které aktuálně youtubeři musí radě doručit do 30 dnů ode dne vzniku živnostenského oprávnění.
Poslanec Nacher navrhl zanést změnu do právě projednávané novely zákona o audiovizi (aktuálně je v Senátu). Na to reagoval náměstek ministra kultury Michal Šašek, podle kterého by takový tah ohrozil zamýšlenou platnost audiovizuální novely (více o novele zde) od počátku roku 2025. "Pokud se příslušná změna zanese do zákona o audiovizi, tak se rozlučme, že by novela platila od ledna 2025," podotkl Šašek. to by ohrozilo financování řady projektů v televizní a filmové industrii.
Velmi pravděpodobně se tak změna příslušného zákona zákona č. 132/2010 Sb. "přilepí" na tzv. velkou mediální novelu, která je v poslanecké sněmovně před druhým čtením. Byť s takovým postupem nesouhlasí například poslanec Ondřej Babka (ANO). Patrik Nacher v souvislosti s evidencí youtuberů a podcasterů navrhl další sezení, na kterém by se upřesnily kritéria pro evidenci, ohlašovací (ne)povinnost tvůrců a možné změny v příslušných zákonech. Současně vyzval podcasterskou a influencerskou branži k výběru svých zástupců, kteří by následně jednali se zákonodárci a přednášeli návrhy poslancům. Což bude další, takřka neřešitelný problém (v segmentu podcasterů a influencerů neexistuje žádná všeobjímající zastupující organizace) v celé komplexní a složité záležitosti.
Proč se vlastně problém evidence youtuběrů v Česku řeší právě teď? Podle člena RRTV Vadima Petrova byla příslušná směrnice do českého práva transponovaná relativně nedávno. "V Česku jsme dosud žádné takové iniciativy vyvíjet nemohli, protože jsme příslušnou směrnici neměli do legislativního systému transponovanou. K transpozici došlo až k 22. září 2022. Od podzimu 2022 se RRTV zaměřila nejen na agendu vyhledávání sdílených platforem a jejich evidenci, ale i na AVMSnV (audiovizuální mediální služby na vyžádání, pozn. aut.) nabízené v jejich rámci," uvedl Petrov.