Kauza kolem Superdebaty České televize před letošními eurovolbami, kdy Kavčí hory čelily podezření z nadržování vládním stranám, má očekávané vyústění. Regulátor existenci tohoto zvýhodnění koalice SPOLU ze strany ČT potvrdil a zároveň konstatoval porušení zákona o provozování televizního vysílání.
Pro připomenutí: Těsně před červnovými eurovolbami v letošním roce ČT na kanálech ČT1 a ČT24 odvysílala 6. června diskusní pořad Superdebata ČT (viz screen). Ta se stala terčem kritiky. Do této Superdebaty byli totiž z neznámých důvodů pozváni hned tři zástupci jednoho volebního subjektu SPOLU (ODS+TOP09+KDU-ČSL), zatímco další strany zde měly jen jednoho zástupce.
A další politické subjekty, kterým předvolebními průzkumy dávaly šance na vstup do europarlamentu, neměly v pořadu zástupce žádného. Oficiálním vysvětlením ČT bylo, že šlo o diskusi pro předsedy politických stran a hnutí, které jsou aktuálně zastoupeny v Poslanecké sněmovně (což zase nedává smysl, protože řada z nich v eurovolbách ani nekandidovala).
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) nyní konstatovala, že ČT tak zvýhodnila SPOLU a že tímto způsobem porušila zákona. "Rada... upozorňuje provozovatele vysílání Česká televize na porušení ustanovení § 31 odst. 3 zákona č. 231/2001, kterého se dopustil tím, že dne 6. června 2024 od 20:10 hodin na programech ČT1 a ČT24 odvysílal diskusní pořad Superdebata o vztahu národní a evropské politiky, který představoval předvolební speciál odvysílaný v předvečer voleb do Evropského parlamentu. Provozovatel do závěrečné debaty před volbami do Evropského parlamentu pozval předsedy politických stran a hnutí, které jsou aktuálně zastoupeny v Poslanecké sněmovně. Provozovatel mohl zvoleným kritériem výběru hostů narušit princip rovné politické soutěže tím, že zvýhodnil volební subjekt SPOLU, který v pořadu reprezentovali tři zástupci, a současně znevýhodnil volební subjekty, které nebyly do pořadu pozvány, přestože měly dle předvolebních průzkumů ve volbách do Evropského parlamentu reálnou šanci na dosažení volebního úspěchu," uvedla RRTV.
"Provozovatel se tím dopustil porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, případně jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě. Rada stanovuje lhůtu k nápravě 7 dní ode dne doručení tohoto upozornění." Podle mluvčí ČT Venduly Krejčové toto stanovisko RRTV nebylo veřejnoprávní stanici zatím doručeno. "Nebudeme v tuto chvíli nic komentovat," uvedla Krejčová.
Celý průšvih spadá do kompetence ředitele Zpravodajství a publicistiky ČT Petra Mrzeny. Ten několikrát po nástupu do funkce v roce 2023 paradoxně prohlásil, že v publicistice a zpravodajství Kavčích hor bude dbát na dodržování těch nejvyšších standardů.
Verdikt RRTV přichází pro ředitele ČT Jana Součka (viz starší rozhovor nahoře) a zároveň pro ministra kultury Martina Baxu (ODS) v nejméně vhodnou chvíli. Baxa se v parlamentu za silné podpory ředitele Součka snaží protlačit tzv. velkou mediální novelu. Její součástí je kromě jiného navýšení koncesionářských poplatků za Českou televizi o 15 korun na 150 korun za měsíc a domácnost a zároveň rozšíření řady koncesionářů a objem plateb mezi fyzickými osobami (daň z internetu) i právnickými subjekty (platby podle počtu zaměstnanců). Baxa přitom (opět paradoxně) prohlašuje, že to posílí nezávislost veřejnoprávní televize. Ve skutečnosti tu máme nyní konstrukt, který silně zpochybňuje Baxova slova: vládní koalice se snaží navýšit peníze pro ČT, Česká televize podle regulátora před eurovolbami zvýhodnila Petra Fialu (předseda ODS a vlády) a spol.
To je rámec, který jde podle všeho za hranici mantinelů, vymezujících českou demokracii a celý koncept veřejnoprávních médií. Každý koncesionář se nyní logicky může ptát, proč sypat další peníze někam, kde se podle RRTV porušuje zákon a kde je zvýhodněna jedna část politického spektra. Poslanci by měli mediální novelu projednávat v druhém čtení tento týden.