Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Zuckerberg ohlásil ukončení cenzurního „fact-checkingového“ programu na Facebooku. Jak zareaguje Seznam.cz?

17:04, 7. 1. 2025

Toxický program tzv. fact-checkingu, který byl řadou pozorovatelů označen spíše za cenzuru zaměřenou na část legitimních politických názorů, dostává ránu od silného hráče. Zakladatel a spolumajitel sítě Facebook a Instagram Mark Zuckerberg ohlásil ukončení tzv. fact-checkingu na těchto platformách.

Provozní firma Meta Platforms, která provozuje obě sítě, provede změny v zásadách moderování obsahu (například co se týká migrace nebo genderu), zruší program tzv. fact-checkingu a ve feedu Facebooku a Instagramu nabídne více "politických konverzací". "Je čas vrátit se ke kořenům svobody projevu. Nahrazujeme kontrolu faktů poznámkami komunity, zjednodušujeme naše zásady a zaměřujeme se na omezení chyb," uvedl Zuckerberg (screen; video s jeho projevem zde). Změny budou zavedeny ze začátku v USA.

Podle miliardáře Zuckerberga řada vlád a zavedených médií stále více tlačí na posilování cenzury. "Velká část z toho je zjevně politická záležitost. Postavili jsme velký komplexní systém, jak moderovat obsah (na obou sítích, pozn. aut.). Ale problém s komplexními systémy je, že dělají chyby. I kdyby náhodou zcenzurovali jen jedno procento příspěvků, jsou to miliony lidí. Dospěli jsme k názoru, že to představuje příliš mnoho chyb a příliš mnoho cenzury. Ukázalo se, že fact-checkeři jsou příliš politicky zaujatí a zničili více důvěry, než ji vytvořili. Vracíme se k obnovení svobody projevu na našich platformách," oznámil Zuckerberg. Ten zároveň jmenoval regiony, kde se nejvíce cenzuruje - Evropu, Čínu a státy Latinské Ameriky.

Zajímavé bude sledovat dopady nového tahu Facebooku a Instagramu na český trh. S Facebookem zde na programu toxického fact-checkingu spolupracuje server Demagog.cz. Ke kontroverzní aktivitě tzv. fact-checkingu se přidaly například Český rozhlas (Ověřovna) nebo Seznam.cz Iva Lukačoviče. Již dříve jsme ale upozornili, že loni spuštěný projekt Seznamu Databáze fact-checků obsahuje i řadu nepravd, neúplných či zkreslených tvrzení nebo spekulativních teorií. Rovněž odkazoval na lobbistické zdroje či na server Manipulátoři.cz, sám publikující dezinformační texty (více zde).