Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Volební průzkumy dělá ústav, kde působí i komentátor Šídlo. Podle zákona je také spolumajitelem

S blížícími se parlamentními volbami (dle všeho na podzim, prezident ještě nestanovil přesné datum) se průzkumy volebních preferencí stávají ostře sledovanými informacemi, které ovlivňují chování a programy politických hráčů. Jednou z nejvýraznějších výzkumných agentur na trhu je STEM, ve které panuje pozoruhodné nastavení. V rámci STEM působí i známý novinář Jindřich Šídlo (foto), který je zároveň politickým komentátorem Seznam Zpráv.

Publicista a novinářská celebrita Šídlo působí v Seznam Zprávách od roku 2016. Má zde pozici politického komentátora, spoluzakládal a působí v satirickém pořadu Šťastné pondělí. V posledních čtyřech letech společně s miliardářem Janem Dobrovským (skupina bpd partners) připravuje podcast Dobrovský & Šídlo. Dobrovský je považován za vlivného zákulisního hráče a podnikatele. Historicky je spjat s TOP09, skupina bpd partners rovněž podle médií finančně podpořila vládní STAN (má patřit mezi nejvýznamnější sponzory hnutí, více viz zde).

Šídlo je také členem Redakční rady Seznam Zpráv, která podle oficiálního webu "řeší koncepční otázky tvorby zpravodajského obsahu či dodržování etického kodexu. Rovněž nezávisle posuzuje stížnosti veřejnosti vůči práci redakce".

Šídlo je zároveň od roku 2015 členem správní rady zapsaného ústavu STEM Ústav empirických výzkumů, který stojí za agenturou STEM (viz zde), publikující průzkumy volebních preferencí (zde). STEM rovněž dělá řadu průzkumů na pestré portfolio témat, mnohdy politických. Například Evropská unie, klimatická změna nebo postavení romských žáků ve školách.

Podle občanského zákoníku "správní rada volí i odvolává ředitele, dohlíží na výkon jeho působnosti a rozhoduje o právních jednáních ústavu vůči řediteli. Správní rada schvaluje rozpočet, řádnou a mimořádnou účetní závěrku a výroční zprávu ústavu. Správní rada rozhoduje o zahájení provozu obchodního závodu nebo jiné vedlejší činnosti ústavu ".

Pozice člena správní rady má v případě ústavů další souvislost. Podle zákona o evidenci skutečných majitelů 37/2021 jsou členové správních rad považováni za "skutečné majitele ústavu". Jak uvádí zákon, "platí, že skutečným majitelem ústavu nebo obecně prospěšné společnosti je vždy také každá fyzická osoba, která je jejich a) zakladatelem nebo b) ředitelem nebo členem jeho správní nebo dozorčí rady nebo osobou v obdobném postavení". Rovněž v evidenci skutečných majitelů ministerstva spravedlnosti je v seznamu majitelů STEM Ústav empirických výzkumů uvedeno Šídlovo jméno jakožto "přímý skutečný majitel".

Internetový obr Seznam.cz, který provozuje Seznam Zprávy, oficiálně odmítá, že by mělo jít o střet zájmů, a Šídlovu pozici označuje za "formální" (byť tento pojem zákon neuvádí). "O jeho angažmá víme a nepovažujeme ho za střet zájmu či porušení našeho kodexu. Jindřich Šídlo není a nikdy nebyl vlastníkem STEM Ústav empirických výzkumů, z.ú. Zápis, na který poukazujete, vyplývá z formálního charakteru skutečného majitele v případě ústavů. Jindřich je deset let členem správní rady, který nemá vliv na řízení tohoto ústavu a nepodílí se ani na samotných výzkumech," prohlásila na dotazy Borovan.cz tisková mluvčí Seznam.cz Hana Holubová.

Podle občanského zákoníku však člen rady může mít vliv na řízení ústavu, neboť "správní rada volí i odvolává ředitele, dohlíží na výkon jeho působnosti..." (viz výše). Borovan.cz oslovil i samotného Šídla a také ředitele STEM Martina Buchtíka, zda takové nastavení nemůže ohrozit důvěryhodnost volebních průzkumů STEM. Do vydání textu nedošly žádné odpovědi.

Doplňujeme reakci ředitele STEM Martina Buchtíka, 27. března: "Vlastníkem ústavu Jindřich Šídlo není a dost dobře ani být nemůže, protože zapsaný ústav má ze zákona pouze zakladatele a ne vlastníky. A jako skuteční majitelé jsou ze zákona zapsaní členové správní rady, tj. i Jindřich Šídlo. Svou nezávislost prokazuje STEM svou dlouholetou výzkumnou činností, transparentností svého fungování a zároveň členstvím v oborovém sdružení SIMAR, k jehož standardům se STEM hlásí."

Vedení Seznam Zpráv v poslední době řešilo více "bokovek" svých psavců. Kupříkladu loni na podzim Seznam Zprávy ukončily spolupráci s dvěma novináři Kateřinou Mahdalovou a Michalem Škopem (oba pracovali na živnostenský list). Důvodem měla být činnost neziskového spolku KohoVolit.eu, jehož je Škop statutárním orgánem a který stojí za projektem volebních kalkulaček. Jednu z volebních kalkulaček neziskovka vytvořila i pro Piráty. Vedení Seznam Zpráv bylo přesvědčeno, že Mahdalová a Škop se ocitli ve střetu zájmů, když pro SZ vypracovali analýzu k agendě Pirátů, konkrétně k digitalizaci stavebního řízení, a zároveň měli pro Pirátskou stranou vypracovat výše uvedený projekt (více v odkazech pod textem).