Pandemie čínského koronaviru způsobila citelný propad v příjmech skladatelů hudby a textařů, které zastupuje Ochranný svaz autorský (OSA). Pokles se týkal hlavně segmentu koncertů a reprodukované hudby, příjmy z internetu naopak rostly o desítky milionů.
OSA, který zastupuje přes 10 tisíc nositelů práv, v roce 2020 podle vlastních údajů inkasoval za všechny kolektivní správce (včetně Intergram, Dilia, OOA-S a OAZA) celkem 1,153 miliardy korun. To je o 234 milionů korun méně než v roce 2019. Pro samotné autory hudby vybral 987 milionů, do kterých jsou započteny i mimořádné doplatky z uzavřených dohod s velkými uživateli za období několika let. Po očištění inkasa o tyto jednorázové platby se příjmy skladatelů a textařů propadly prakticky na úroveň roku 2016.
Příjmy skladatelů a textařů z koncertů (foto z vystoupení Lucie) a reprodukované hudby se kvůli protiepidemickým opatřením propadly na polovinu, konkrétně klesly o 215 milionů korun. Pokračoval trend propadu prodejů hudby na fyzických nosičích, a to popularitě vinylů navzdory.
"Tento efekt má negativní dopad především na umělce, kteří jsou na koncertech životně závislí, jako jsou jazzmani nebo interpreti vážné hudby," uvedl Roman Strejček, předseda představenstva OSA. U reprodukované hudby, která zní v restauracích nebo obchodech, OSA eviduje propad o 48 procent. "Majitelům restaurací, obchodů, provozovnám služeb jsme vrátili již uhrazené odměny ve výši 40 milionů, a dále jsme zrušili nebo ponížili již uzavřené smlouvy o dalších 180 milionů," doplnil Strejček. Jediný zdroj příjmů, který podle OSA zaznamenal čistý růst, je přehrávání hudby a filmů na internetu. Rostoucí poptávka po předplatitelských službách jako Spotify, Netflix, HBO GO, Apple Music a dalších vytáhla příjmy z internetu o 30 milionů na celkových 81 milionů korun.
"V loňském roce jsme vyplatili autorské honoráře téměř 200 tisícům autorů a nakladatelů z celého světa. Přesto se nám v loňském roce podařilo snížit náklady o 15 milionů na výslednou úroveň 153 milionů korun," komentoval ekonomiku svazu Strejček. Celkem bylo rozúčtováno 883 milionů korun. Průměrná výše roční autorské odměny pro jednoho autora činila v porovnání s rokem 2019 o 232 korun méně, a to 3729 korun za rok 2020. OSA čeká, že propad příjmů autorů a skladatelů bude pokračovat i letos.