Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Hřebejk, Jarchovský nebo Marhoul protestují proti úpadku AVU. Kdy si všimnou téhož na FAMU? Hráči dne

09:07, 16. 6. 2024
Televize Film Aleš Borovan

Ideologický fanatismus, tupý aktivismus, úpadek výuky a nekompetentnost při vedení Akademie výtvarných umění v Praze (AVU), v Národní galerii (NG) a v rámci udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého (CJCH) konečně zvedly ze židle silné umělecké osobnosti České republiky. Desítky známých a renomovaných umělců, producentů atd. nyní podepsaly petici (viz zde), ve kterých žádají důslednou restrukturalizaci Akademie výtvarných umění i Národní galerie, odstoupení rektorky Akademie výtvarných umění Márie Topolčanské z funkce, kterou "nezvládá, vzhledem k nedostatku erudice a zkušeností v oboru", a rovněž návratu původního formátu Ceny Jindřicha Chalupeckého.

"Na Akademii výtvarných umění dochází k likvidaci fungující struktury metodiky a systému vyučování spočívajícího v rovnováze klasických a experimentálních škol, jež byl zavedený po důsledné reorganizaci po roce 1989. Současná AVU rezignuje na vzdělávací poslání vysokoškolské instituce v zájmu nových krátkodechých ideologií a aktivistických tendencí poplatných době. Současné vedení AVU vzbuzuje nedůvěru ve veřejném prostoru. Současná nekompetentní "skupina přátel" způsobuje fatální škody na elitní historické vzdělávací instituci. Tato devalvace začala už během rektorského období Tomáše Vaňka a zrychleně pokračuje... Rektorka svým jednáním vyjadřuje pohrdání kulturním odkazem a dává nepřiměřený prostor aktivistickým trendům, čímž zpochybňuje důvěryhodnost a důstojnost celé instituce!"

Petici podepsali například Stanislav Kolíbal, Theodor Pištěk, Michal Rittstein, Jaroslav Róna, David Černý, Jan Svěrák, Josef Pleskot, Josef Pleskot, Kurt Gebauer, Jan Hřebejk, Petr Jarchovský, Milan Cais, Antonín Kratochvíl, Vladimír Smutný, David Vávra, Václav Marhoul, David Matásek a Alice Nellis. Petiční výzva byla odeslána na ministerstvo kultury, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a na Národní akreditační úřad pro vysoké školství.

Podobný neutěšený stav panuje i na FAMU, kterou prostoupil ideologický aktivismus, podivné praktiky při obsazování vedoucích míst (viz odchod předchozí šéfky katedry produkce Karly Stojákové), kam se dostávají lidé s takřka nulovými zkušenostmi z filmové a TV praxe, protižidovské výstřelky, panuje zde skandální tlak na to, jak se studenti smějí/mají vyjadřovat, podpora kontroverzní ideologie LGBT atd. Tento odkaz zde zůstal po předchozí děkance Andree Slovákové, jejíž éra je spojována s vážnými kauzami (viz zde) a která odešla letos na jaře.