Zkušený obchodník z pohledávkami z Brna Jan Čermák ještě před nedávnem dle svých slov nevěděl, kdo je Jaromír Soukup. Loni tak vstoupil přímo do oka mediálního orkánu, když začal řešit rozsáhlé dluhy tzv. Soukup Group, která zahrnuje televizi Barrandov, mediálku Médea a vydavatelství Empresa. Jan Čermák byl hostem dalšího podcastu První liga.
Prvotním impulsem k Čermákovu angažmá v celé komplikované situaci se staly stamilionové pohledávky Českých Radiokomunikací vůči TV Barrandov (stanice vysílá v jednom z multiplexů ČRa). "Gró mé práce je především řešení pohledávek, řešení bankovních problémů, restrukturalizace podniků. Někdy v únoru 2023 mne osobně oslovil finanční ředitel Českých Radiokomunikací s tím, že mají problém. Ten problém se jmenuje TV Barrandov. Poprosil mne, abych se na to podíval a zkusil najít nějaké řešení. To je vlastně začátek celé kauzy. Do té doby jsem neznal Jaromíra Soukupa, o TV Barrandov jsem věděl toliko, že existuje. Šel jsem do toho neznalý všech těch souvislostí. Bez mého vstupu by televize do konce roku 2023 zkolabovala. Konec roku by nepřežila," vzpomíná na začátky svého vstupu do médií Čermák.
Následně se nejprve na podzim 2023 stal polovičním vlastníkem Barrandovu a Empresy, letos na jaře pak získal další polovinu v mediálních firmách. Jaromír Soukup je tak aktuálně vlastnicky pryč z obou společností, které řídí Čermákův management. Ten v první řadě začal pracovat na oddlužení TV Barrandov (zde byly splaceny ty nejnaléhavější pohledávky) a dalších souvisejících společností jako je Media Master, Médea či Havas Media Czech Republic.
Současně začal stavět nové programové schéma, již bez pořadů Jaromíra Soukupa, s cílem nastartovat byznys stanice. Cíl je jasný: Čermák se netají s tím, že jeho cílem není stát se mediálním podnikatelem, ale plánuje zvednout televizi divácká čísla a pak ji výhodně prodat za dobrou cenu.
Ve hře okolo Soukup Group jsou ve velké míře rovněž pozemky v pražském Braníku, kterými jsou jištěny některé pohledávky (zejména ty bankovní). "Ke cti pana Soukupa je třeba říci, že se mu podařilo nashromáždit poměrně slušný nemovitý majetek. Ať již jsou to pozemky v Bráníku, kde připravujeme developerský projekt, projekt studentského kampusu, ať již je to vlastní televizní studio. V okamžiku, kdy je v případu nemovitý majetek, ty cihly, jak my říkáme, tak je jakási jistota, že ten obchod nemůže špatně dopadnout. Divokou kartou případu pak je TV Barrandov. Televize je buď černá díra, nebo je to médium, které má výnosový potenciál výrazně vyšší než tyto nemovitosti," upozorňuje Čermák.
Ve výsledku (po vyřešení dluhů a případném prodeji televize) by Čermák mohl na celém případě vydělat částku v řádu vyšších desítek milionů korun. Podle něj již probíhají první sondovací jednání ohledně akvizice TV Barrandov ze strany případných zájemců. Ty přitom nepocházejí z mediálního trhu.
Celkové dluhy Soukup Group se podle Čermáka pohybují okolo 1,5 miliardy korun. Z toho TV Barrandov dluží přes 996 milionů. Nedávno schválený reorganizační plán pro TV Barrandov počítá s uspokojením nezajištěných věřitelů cca ve výši 2 procent jejich nominálních pohledávek. Znamená to, že velká část věřitelů přijde o miliony až desítky milionů korun. "Na první pohled, odepsat 98 procent pohledávky je hrůzostrašné. Ale na druhou stranu, zákon hovoří jednoznačně, my věřitelům musíme nabídnout více, než by dostali v rámci konkursu. Což by bylo tuším kolem jednoho procenta," tvrdí Čermák.
Z této téměř miliardy na Czech Digital Group (dceřinka Českých Radiokomunikací) připadají pohledávky ve výši 336 milionů korun, samotné Radiokomunikace pak ve výši 86 milionů. Tyto dluhy vyřešil dohodou právě vlastník TV Barrandov Jan Čermák. Další pohledávky vůči BTS má například obchodník s pohledávkami Gomanold ve výši přes 85 milionů korun a samotný Čermák téměř 16 milionů korun.