Ministr kultury Martin Baxa (foto) konečně přišel na legální způsob, jak se v demokratické společnosti poprat s nějakým problémem, v tomto případě se skandálem s registrem youtuberů a podcasterů. Totiž jít cestou úpravy legislativy. Byť i nový nápad má své mouchy. Dosavadní Baxův postup ve formě nátlaku na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) byl totiž v rozporu se zákonem o televizním a rozhlasovém vysílání (rada podle zákona nesmí "přijímat pokyny od jakéhokoli orgánu veřejné moci", viz odkaz zde).
Jenže i nový Baxův nápad, jak se vypořádat s kauzou povinného registrování youtuberů, může mít vážné vady. Podle čerstvého oznámení Baxovo ministerstvo připraví v nejbližších dnech novelu zákona č. 132/2010 Sb., která "tuto povinnost oznámení ze strany poskytovatelů zruší". Část povinností pro podcastery, tiktokery a youtubery i tak zůstane. "Novelou zákona v co nejbližší možné době zrušíme povinnost poskytovatele audiovizuální služby na vyžádání doručovat RRTV písemné oznámení... Ministerstvo vypustí povinnost oznamování, RRTV by měla informovat jasnou formou o svém výkladu, kdo splňuje či nesplňuje podmínky pro to, aby byl na seznamu veden... Povinnost vést seznam poskytovatelů audiovizuálních služeb na vyžádání zůstává, je daná evropskou směrnicí, kterou je třeba respektovat," oznámil Baxa.
Baxův nový nápad však může narazit z hlediska čistého legislativního postupu. "Máme momentálně před druhým čtením velkou mediální novelu, součástí jejíhož projednávání se tato změna stane. Věřím, že ji budou akceptovat kolegové napříč politickým spektrem, protože to situaci uklidní," tvrdí Baxa. To by ale znamenalo, že novela zákona 132/2010 se přilepí k již projednávané mediální novele, která již prošla prvním čtením. Jak v roce 2007 konstatoval Ústavní soud, účelové přílepky k zákonům jsou neústavní.