Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Hudební gigant Sony kupuje ziskovou českou gramofirmu Supraphon

08:07, 15. 1. 2025
Investice Hudba Aleš Borovan

Největší české hudební vydavatelství Supraphon mění majitele. Novými vlastníky se stává globální hráč Sony Music Entertainment (SME), prodejci byli podnikatelé Zdeněk Kozák a Miloš Petana.

Podle oznámení společnosti dosavadní TOP management má pokračovat: Libor Holeček bude nadále řídit Supraphon v dosavadní funkci generálního ředitele, Martin Kudla bude pokračovat v rozvoji repertoáru Supraphonu jako výkonný ředitel a Iva Milerová, která dosud zastávala funkci předsedkyně představenstva, bude podporovat umělce a tým v poradní roli. Supraphon byl poslední větší label, který byl v českých rukou, dalšími hráči jsou Universal Music a Warner Music, vlastněné velkými zahraničními firmami.

Supraphon na českém trhu existuje od roku 1932. Během devadesátileté historie hudební společnost nashromáždila objemný hudební katalog, který zahrnuje širokou škálu žánrů, včetně popu, rocku, klasiky, folku, jazzu, nadčasových soundtracků a mluveného slova. V nabídce Supraphonu se nachází nahrávky od českých renomovaných a populárních umělců, jako jsou Karel Gott, Lucie Bílá, Marek Ztracený, Škwor, Divokej Bill, Tata Bojs, Michal Horák, Olympic, Václav Neckář či Hana Zagorová.

V katalogu je rovněž hudba od mezinárodně uznávaných umělců klasické hudby, mezi něž patří např. Pavel Haas Quartet, Ivan Moravec, Česká filharmonie a mnoho dalších. Podle naposledy publikovaných údajů Supraphon v roce 2023 utržil 171 milionů korun. V meziročním srovnání to byl nárůst o 6 milionů. Čistý zisk přesáhl 45 milionů, o rok dříve to bylo 27 milionů korun.

Podle statistik IFPI Supraphon předloni držel podíl na českém trhu s hudbou ve výši 5,8 procenta (digitální prodeje plus fyzické nosiče). V segmentu fyzických prodejů to bylo 14,5 procenta. V kategorii domácího repertoáru (fyzický plus digitální prodej) Supraphon držel více než čtvrtinový podíl.

V roce 2023 dosáhl celkový trh s hudebními nahrávkami v České republice 84,1 milionu dolarů. Hlavním motorem růstu zůstává streaming, podílející se na celkovém trhu 60,1 procenta s objemem 50,5 milionu dolarů, což představuje 18,1 procentní  nárůst oproti předchozímu roku.