Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Ochránci svobody projevu: Česku hrozí, že přijde o možnosti regulovat Facebook Hráči dne

18:26, 11. 1. 2022
Internet Aleš Borovan

České republice hrozí, že přijde i o teoretické možnosti, jak regulovat kontroverzní sociální síť Facebook (stejně jako další sítě), kterou mnozí obviňují z cenzury a ohrožení svobody slova. Podle Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) je na vině aktuální podoba návrhu Zákonu o digitálních službách (DSA), který spolu se Zákonem o digitálních trzích (DMA) na konci roku 2020 předložila Evropská komise. Oba zákony mají pro celou EU vytvořit jednotný soubor pravidel, která budou řešit například "šíření padělaného zboží, nenávistné projevy, kybernetické hrozby, dezinformace či omezení hospodářské soutěže".

"Naprosto klíčové pro dopad DSA na svobodu projevu je to, zda se uplatní princip země původu, nebo princip cílové země. Prozatímní verze vycházejí z principu země původu, který bohužel preferuje bez výjimky i česká vláda. Znamená to, že poskytovatel služby bude podřízen regulátorovi v té zemi EU, kde je registrován. V případě BigTech korporací jako Google či Facebook, které nejvíce omezují svobodu projevu, by se tak jednalo o regulátora irského. V případě principu cílové země by se poskytovatel služby musel řídit zákony (a v případě sporu podléhat regulátorovi) v té členské zemi, kde jsou jeho zákazníci, v případě českých zákazníků podléhat právu České republiky," upozorňuje Gabriela Sedláčková z SOSP.

"Princip země původu by znemožnil obranu svobody projevu na digitálních platformách, které hrají klíčovou roli veřejných fór. Česká legislativa by pak nemohla zabránit tomu, aby například Facebook mazal a blokoval tuzemské uživatele za obsah, který je v rámci našeho právního řádu v pořádku, avšak jinde v EU může být trestný." Podle Sedláčkové jsou principu země původu nakloněni i čeští zákonodárci, čímž by Česko do Bruselu předalo další ze svých pravomocí. O DSA se má 17. ledna hlasovat na plénu EP.