Český kinotrh se pomalu vzpamatovává z covidové katastrofy, kdy v letech 2020 a 2021 byly tuzemské kinosály v souhrnu uzavřeny téměř rok. Loni a předloni se již v souhrnných tržbách za prodej vstupenek dostal přes 2 miliardy korun (podobný výkon měl trh v roce 2018), zato roční návštěva českých kin stále vykazuje pokles o několik milionů diváků.
"Nárůst tržeb kin v roce 2022 a 2023 je vypodložen tím, že došlo k nárůstu průměrného vstupného. Díky spoustě vlivů došlo ke zvýšení průměrného vstupného o více než deset korun, z téměř 160 korun na cca 170 korun," uvedl David Horáček (foto), CEO a spolumajitel sítě multiplexů Premiere Cinemas, která patří k třetí největší v České republice (po Cinema City a CineStar).
Podle něj i při zvýšených cenách patří návštěva kina k nejlevnějším zábavám, která je na trhu k mání. "My se dlouhodobě srovnáváme se vstupným na koncerty, festivaly nebo do divadel. Vstupenka do Národního divadla stojí násobně více než vstupenka do kina. Kino zůstává nejdostupnější lidovou zábavou, jedním z nejlevnějších způsobů trávení volného času," tvrdí Horáček.
I navzdory výraznému poklesu roční návštěvy kin si Horáček nemyslí, že by český divák ztrácel zájem o kino jako takové. "Je třeba detailně se podívat na vlivy, které na diváckou návštěvu působí. V roce 2023 jsme se museli potýkat s vysokou inflací, došlo k obrovskému nárůstu cen energií, zboží atd. Roli zde hrálo i inflační očekávání. Další velký vliv měla stávka scenáristů a herců v americkém Hollywoodu. Jedním z důsledků bylo, že se přestaly psát scénáře, herci přestali hrát v seriálech, přestali natáčet další filmy. V pravidlech stávky bylo, že se herci nesmí zúčastnit žádné promotion u natočených snímků," upozornil na silné faktory loňského roku Horáček.
Do kin tak podle něj bylo uvedeno pouze menší množství nezávislých snímků, u dalších filmů byla posunuta premiéra, jako například u očekávaného trháku Duna II. Ve vkusu diváků rovněž v posledních letech dochází ke znatelnému posunu. Diváci ztrácí zájem o superhrdinské blockbustery a pokračování velkofilmů zahraniční provenience (například Marvel, DC Comics). "Vypadá to, jako by se tento žánr vyčerpal. Schémata se opakují, cesta spin-offů se ukázalo jako nezajímavé a pro diváky neatraktivní téma."
V nabídce tuzemských producentů zase došlo k nadprodukci romantických komedií, jen málokterý z těchto titulů se přiblížil úspěchu filmu Ženy v běhu (2019), který v kinech utržil přes 212 milionů korun. "Začalo vznikat velké množství českých romantických komedií. Bohužel, vzhledem k polozavřeným kinům během covidového období, tvůrci a producenti neměli dostatečnou zpětnou vazbu o úspěchu či neúspěchu těchto filmů. Proto jsme v postcovidovém období v roce 2022 a 2023 byli vystaveni velkému množství komedií, z nichž málokterá byla divácky úspěšná, jako tomu bylo v dobách před covidem," všiml Horáček.
Premiere Cinemas se v následujících letech kromě jiného soustředí na výstavbu nových provozů v Pardubicích a Karlových Varech. Mělo by vzniknout 14 nových kinosálů, které přidá ke stávajícím 18. Premiere Cinemac momentálně působí kromě v Praze, Olomouci a v Teplicích. "Roky, kdy zde bylo spousta projektů, spousta jednání a obchodních center, jsou dávno pryč. Nyní se mozaika multikin a obchodních center jen velice uváženě doplňuje. Z toho vyplývá, že nových projektů je méně. My jednáme o nových projektech, o nových možnostech. V některých případech, pokud víme, že nějaký investor plánuje výstavbu obchodního centra, taková jednání sami iniciujeme."