Přestup výrazného televizního producenta a manažera Michala Reitlera na podzim 2021 z České televize na Novu vzbudil v branži velký rozruch. Reitler, který měl do té doby na kontě úspěšná díla jako Dukla61, Metanol, Božena nebo MOST!, dostal v největší komerční televizi nesnadný úkol "probudit spícího obra". O podrobnostech tohoto buzení jsme si povídali v nové epizodě podcastu První liga.
Michal Reitler na Nově nastoupil na pozici ředitel vývoje obsahu a na starosti dostal jak terestrickou Novu, tak i obsahový rozjezd streamovací platformy Voyo. Nyní po dvou a půl roce práce se může pochlubit solidně nastartovanou produkční továrnou a řadou výrazných sérií či miniseriálů jako Extraktoři, Sex O´Clock nebo Metoda Markovič: Hojer. A rovněž cennými znalostmi, co na Voyo funguje a jaké jsou konzumní návyky abonentů novácké streamovací platformy.
"My už víme, že nám rozhodně dobře fungují skutečné případy a skutečné příběhy. Že nám velmi dobře funguje, když projekt nemá tři epizody, ale šest. Stále se učíme, co nám funguje na jaře, v létě, na podzim, v zimě. Stejně jako televize kopíruje nějaké divácké potřeby a návyky, tak i SVOD se velmi silně odvíjí od našich potřeb, kdy notebook vezmeme do ruky a vybereme si zde seriál. Jeden zajímavý trend je, že diváci Ordinaci si na SVOD rádi pouštějí Ordinaci v čtvrtek v osm večer. To je opravdu milé, jak lidé mají lineár nebo streaming spojený s nějakým životním stylem, s nějakou rutinou," komentoval Reitler.
Podle údajů stanice, by Voyo nyní mělo mít v Česku a na Slovensku přes 820 tisíc předplatitelů, rozdělení na muže a ženy by mělo být půl na půl. Podle Reitlera Voyo do značné míry kopíruje socio-demografický profil diváků "velké" Novy. "Ten profil převážně tvoří lidé se základním a středoškolským vzděláním. Většinou jsou to lidé na menších městech a obcích, věkově je to kolem 35 až 45 let - to je jádro diváků," nastínil Reitler. Další nasbíraná data se týkají způsobu konzumace seriálů na SVOD - jakým způsobem se zvyšuje sledovanost jednotlivých dílů a jakým způsobem se ze seriálu stává fenomén.
Například nejúspěšnějším seriálem na Voyo roku 2023 se stali Extraktoři. Nova v současné době pracuje na vývoji druhé řady, to ale nutně nemusí znamenat, že opravdu vznikne. Stanice chce logicky navázat i na úspěch série Metoda Markovič: Hojer a v současné době vyvíjí seriál Metoda Markovič: Straka. Dalším slibným připravovaným titulem by mohla být Studna na motivy známého příběhu ze seriálu 30 případů majora Zemana, Nova se ve streamingu aktuálně snaží rozjet i komediální seriály.
Reitlerův tým v současné době tvoří cca 14 kreativních producentů, každý z nich by podle Reitlerových ideálních představ měl mít přibližně dva projekty ve vývoji a jeden ve výrobě. Oproti stavu před dvěma lety se o něco snížil počet rozpracovaných projektů, roční objem Reitlerova rozpočtu na vývoj se naopak o něco zvýšil. "Stojím o tom, abychom měli reference vlastní, nikoliv cizí. Když rozjíždíte nějaký koncept, nosí vám producenti látky ve stylu "něco jako Hra o trůny", "něco jako Sex ve městě". Vy potřebujete vlastní produkci k tomu, abyste mohl říkat "něco jako Případ Roubal", "něco jako Matematika zločinu". Na začátku potřebujete vytvořit diferencované typy projektů, a na základě toho, jak vám ten projekt zafunguje, dospějete k tomu, která z těch věcí opravdu funguje dobře. V současné době si už pečlivěji volíme, do čeho se pouštět z té nabídky, kterou dostáváme. Nabízené projekty porovnáváme s těmi, které už tu máme. Je to lepší než Extraktoři, je to lepší než Jitřní záře? A tímto způsobem to začínáme třídit. Nevím, jak to dopadne, ale míříme přesněji," tvrdí Reitler.
Za důležité pro novodobý rozjezd výroby contentu pro Novu a Voyo považuje získání důvěry talentovaných tvůrců - herců, režisérů nebo scenáristů. "Ti nejlepší tvůrci jsou nejvíce plašší. Odvaha, s jakou David Ondříček po Zátopkovi začal dělat Krále Šumavy - prostě to je frajer. David zariskoval, protože rozpočet Krále Šumavy byl v porovnání se Zátopkem legrační, a protože je srdcař a zkušený rváč, tak to urval."