Největším filmovým ateliérům v Česku, společnosti Barrandov Studio (BS), se v poslední době daří. Zisk před zdaněním se jak loni, tak i v roce 2021 pohyboval na úrovni 89 milionů korun. Firmě se daří naplňovat kapacitu filmovacích hal a prodávat služby i do zahraničí. "Náš fundus cestuje do Polska, do Maďarska i do jiných zemí. Naše dekorace několikrát stavěla v Německu nebo ve Francii," uvedl dlouholetý ředitel BS Petr Tichý v podcastu První liga.
Podle Tichého je český filmový průmysl na špičkové úrovni. "Od roku 2009 (nástup Petra Tichého na Barrandov, pozn. aut.) jsme ušli neuvěřitelný kus cesty. Daří se nám a měníme se k lepšímu. Nadále jsme neuvěřitelně konkurenceschopní. Patříme nadále mezi světovou špičku. Kdokoli sem přijede ze zahraničí natáčet, ať už je to seriál nebo film, tak rozhodně žádnou ostudu České republice neděláme. Naopak, myslím si, že náš filmový průmysl je velmi prestižní." A to vše díky filmovým pobídkám, službám na vysoké úrovni, zkušenostem a know-how místních filmařů, Praze a příznivé bezpečnostní situaci České republiky. Hlavním konkurentem české audiovize je podle Tichého Maďarsko a tamní ateliérové provozy.
Tuzemská audiovize v roce roce 2022 dosáhla obratu 15,4 miliardy korun (o rok dříve 11,9 miliardy). Z toho obrat zahraničních produkcí loni stoupl z 8,73 miliardy na 11,25 miliardy, na české filmy a seriály připadlo 1,73 miliardy (1,27 miliardy). "Loni jsme se dostali někam na hranici kapacity České republiky z hlediska infrastruktury jako celku." Barrandov v posledních letech registruje zesílený příchod projektů, zejména seriálů, velkých zahraničních streamovacích platforem jako Netflix, Apple TV nebo Amazon Prime Video. "To jsou největší zákazníci, kteří sem přicházejí."
V loňském roce se v barrandovských ateliérech či na pozemku vyráběly projekty jako Small Light, Yellow Flower, The Crow, Nosferatu, Hagen, Das Boot 4, Ballerina, Extraction 2 nebo Foundation. Řada z nich využila jedinečnou dekoraci historického města, kterou má Barrandov postavenou na svém pozemku. "Spousta projektů se o tuto dekoraci doslova pere. Já to chápu, je nádherná. Stará Paříž či stará Francie, 14. nebo 15. století, dá se opravdu předělat na cokoliv." Barrandov spolupracuje i na řadě českých filmů, například na Amerikánce Viktora Tauše.
Z hlediska poskytovaných služeb Barrandov inkasuje nejen z pronájmu hal nebo pozemku, ale z velké části ze stavby dekorací. "Je neuvěřitelné, co dokážeme s naším týmem na Barrandově postavit. To je největší tahák, možná větší než filmové pobídky," uvedl Tichý. Tomu hraje do karet o žánrové/tématické spektrum velké části zahraničních projektů, které na Barrandov přicházejí. To znamená historické příběhy, sci-fi nebo fantasy. V rámci těchto příběhů se kulisy často proměňují, což je další příležitost pro barrandovské fachmany a obchodníky. "Popravdě řečeno, postavit ateliéry umí téměř každý. Ale udržet tým uměleckých řemesel ve filmovém průmyslu, jak je drží Barrandov Studio, tak to má málokdo na světě."
Díky příznivým byznysovým číslům Barrandov Studio v posledních letech, vlastníci studií dali zelenou pro rozsáhlé investice do areálu na barrandovském kopci. Došlo k investici do budovy filmových laboratoří, do zázemí nebo do nových dílen pro stavby dekorací. A to není všechno - v plánu jsou objemné investice jak do stávajících hal, tak i do případné stavby ateliérů nových.