Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

František Emmert: Atentát na Heydricha Recenze

12:11, 1. 7. 2016

Zajímavým způsobem schizofrenní publikace. Kniha mimořádně plodného publicisty Františka Emmerta Atentát na Heydricha ve vydání CPress/Albatros Media ohromí opulentní grafickou úpravou a zpracováním. A nejde jen o kvalitu použitého papíru, zdařilou grafiku nebo o množství cenných fotografií, vážících se k tématu. 

Nevšedním nakladatelským počinem je vložení nejrůznějších kopií dobových artefaktů a dokumentů, například smutečního oznámení o úmrtí Reinharda Heydricha v tehdejším Večerním Českém Slovu nebo poslední vůle Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. To je lahůdka, kterou by si neměl nechat ujít žádný zájemce o českou historii či období protektorátu.

Horší je to už se samotným textem. Ten příliš nového, neobjeveného nepřináší, místy dokonce nepříjemně působí až kompilačním dojmem. Asi nejodfláklejší pasáž se váže k samotné Heydrichově smrti, kterou může nepozorný čtenář vzhledem k rozsahu asi osmi řádek (ani slovo o ošetřujících lékařích nebo spekulacích o záměrné Heydrichově otravě v nemocnici) dokonce přeskočit.

Nepříliš příznivý dojem v tomto ohledu napravují hlavně životní medailonky jednotlivých aktérů včetně K. H. Franka nebo statečného ministerského předsedy Aloise Eliáše. Celkově lze Atentát na Heydricha doporučit těm, kteří doposud neměli čas na návštěvu podmanivé krypty kostela v Resslově ulici v Praze, kde čeští parašutisté dobojovali poslední boj. Tedy jako ekvivalent návštěvy muzea.