Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Kolektiv autorů: Kellner Recenze

16:46, 30. 1. 2022

Dalo se to čekat - od tragického úmrtí nejbohatšího Čecha a majitele PPF Petra Kellnera v březnu 2021 uplynul téměř rok a na knižním trhu se objevují první publikace, které zkoušejí poodhrnout roušku tajemství a záhad, které miliardáře obklopovaly.

Možná vůbec první takovou knihou je soubor novinářských textů, nazvaný prostě Kellner, který obsahuje jak řadu článků, vzniklých jako reakce a bezprostředně po nešťastné události, ale i několik rozhovorů s lidmi, kteří se tu více, tu méně kolem Kellnera pohybovali (předem je třeba říci, že se nejedná o nejužší spolupracovníky, kteří v PPF stále působí - pochopitelně).

Úroveň, vhled a informační přínos jednotlivých textů jsou přitom velmi kolísavé, což ostatně pro česká média platí obecně. Od povrchních zamyšlení, spíše nekomplikovaných a úsměvných dojmologií (autoři Respektu), přes nesnášenlivé, místy až hystericky nenávistné výpady (šéfredaktor Deníku Referendum; tady si člověk řekne, proč něco takového v knize je, některé zde obsažené úlety redakce musela uvést na pravou míru) až po docela přínosné, podnětné a hlavně alespoň nějak zasvěcené články (Kovanda, Čásenský, Štický, Junek, Macháček, Boháč, Hůle).

Možná největší přínos i pro orientovaného čtenáře představují citáty či rozhovory s někdejšími spolupracovníky či byznys partnery. Kniha Kellner tak obsahuje interview s někdejším bankéřem Radovanem Vávrou, bývalými spolupracovníky Evženem Hartem, Petrem Kolářem a především, pro znalce velmi cenné alespoň osobní postřehy od raných spolupracovníků Milana Vinklera a Petra Chajdy (v textu od Vojtěcha Boháče). Samozřejmě je otázka, zda se jedná u výše jmenovaných o sebestylizaci nebo alespoň trochu objektivní svědectví.

Je třeba se více než třistastránkovou publikací občas více prodrat než pročíst a pečlivě vyzobat jednotlivé bonbónky, které by mohly více zpřesnit a projasnit dosti zamlžený obraz zakladatele PPF a vlastně i některých období počínajícího českého kapitalismu v 90. letech. Publikace Kellner dveře do stejnojmenné komnaty neotevírá naplno, spíše pootevírá. Ale i to má svojí cenu při vědomí, že pokud se nerozmluví další lidé, těžko se při poznávání občana a investora P.K. dostaneme hlouběji.