Zřejmě jedno z největších a nejpříjemnějších překvapení na trhu s memoárovou literaturou v letošním roce. Kdo by čekal, že knižní vzpomínky frontmana Chinaski budou podobně mdlé a nevýrazné jako tvorba mateřské kapely (samozřejmě s pár výjimkami), šeredně se by se zmýlil. Beletrizované vyprávění Michala Malátného (na fotce uprostřed) od samých hudebních počátků v Jičíně až po značně zmutovanou přítomnost je brutálně otevřená a nelítostně upřímná výpověď člověka, který silně pochybuje o svém konání a který celý humbuk kolem Chinasek bere se zdravým nadhledem. Jenomže jedině taková kniha má smysl
Tak především, Malátný (pravým jménem Novotný) je výborným a hlavně vtipným vypravěčem a velmi příjemně sarkasticko/ironickým glosátorem všech spletitých zákrut historie "čínských lyží" (pro nedůvtipné: China ski). Je úplná rozkoš sledovat jej, jak si labužnicky pohrává s pointou jednotlivých historek a jak z jedné prkotiny dokáže vymalovat v podstatě povídku par excellence (viz SMS pro Gotta). Místy se jeho beletrizované zápisky dostávají velmi blízko k rozvrkočeným a povedeným vzpomínkám Lou Fanánka Hagena s jemným nádechem Bohumila Hrabala a Emila Hakla. S takovým člověkem by bylo fajn dát si někde pivo či víno, nic neříkat a zase mlčky odejít.
Dosti otevřeně je zde i popsán způsob, jak producent Milan Pešík v 90. letech investicí cca milionu korun a vyhazovem nepohodlných členů kapely přetvořil někdejší punk/HC úderku na současné byznysové Chinaski (pochvalu zaslouží i spoluautor knihy Jan Hlaváč, autor rozhovorů). Možná nejlepší doporučení a vysvědčení pro vysokou kvalitu této knihy: Neměli by ji číst fanoušci kapely Chinaski. Pokud Keith Richards sklidil před časem uznání za své zábavné a přínosné paměti, Michalovi Malátnému by se mělo dostat podobné cti. Chtěl bych si od něj přečíst něco dalšího.